Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest wspaniałą okazją do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a jego patronką wybrano Janinę Porazińską. 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki, która swoją twórczość poświęciła głównie literaturze dziecięcej. Po dzień dzisiejszy nazywana jest jedną z czterech ,,dam literatury dla dzieci” obok Ewy Szelburg-Zarembiny, Marii Kownackiej i Hanny Januszewskiej.

Zgodnie z tradycją 29 września obchodzimy w świetlicy szkolnej Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy III z chęcią odczytali fragmenty swoich ulubionych książek. Dzieci z klas młodszych z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchały swoich starszych kolegów i koleżanek.

Głośne czytanie, które jest motywem przewodnim święta stanowi doskonałą okazję do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Z całą pewnością głośne czytanie dziecku przygotowuje i motywuje go do samodzielnego czytania.

Czytanie książek zapewnia mnóstwo korzyści. Książka to niewątpliwie jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają nasze słownictwo czy też potrafią zainspirować. Poprawiają również umiejętności komunikacyjne, pamięć oraz koncentrację. Lektura pomaga zapamiętać zasady pisowni. Jednym słowem książka to ogromna skarbnica wiedzy.