Z wizytą u Bartka

Klasa 2b pod dębem Bartek.jpg

W dniu 16 listopada 2021r uczniowie klas 2a, 2b, 3a z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zgodnie z planem najpierw odwiedzili jeden z najstarszych w Polsce dębów – Bartka. Dowiedzieli się, że od 1954 roku jest on chroniony prawem jako pomnik przyrody. Widok drzewa wspieranego przez metalowe podpory i odgromniki uświadomił nam, że jesteśmy świadkami czegoś niesamowitego, potężnego, ale jednocześnie bardzo kruchego, co za moment może przestać istnieć i przejść do historii. Następnie udaliśmy się do ruin zamku w Chęcinach. Podziwialiśmy tę potężną budowlę i słuchając opowiadań pani przewodnik poznaliśmy jego historię. Wszystkich zainteresowała legenda o Białej Damie i skarbie, który utonął w rzece. Chętni mogli przekonać się, co czuli skazani na dyby czy krzesło inkwizytorskie lub jak to jest być rycerzem. Ostatnim punktem naszej wyprawy była wizyta i warsztaty w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Pani przewodnik opowiedziała o kolejnych etapach powstawania wyrobu porcelanowego. Zobaczyliśmy prawdziwe porcelanowe cudeńka, które są dziełami sztuki wartymi ogromnych pieniędzy. Co już nas tak nie dziwi, gdyż wiemy jak długo trwają prace nad wykonaniem jednej porcelanowej rzeczy. I tu ciekawostka: na 100 przedmiotów, ostatecznie udaje się ukończyć ok. 8! Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni (również z pięknej pogody) wróciliśmy cali i zdrowi do Puław.