Wycieczka do Sandomierza

Napis Sandomierz.png

W dniu 17.11.2022 roku uczestniczyliśmy w wycieczce do Sandomierza. Program wyjazdu obfitował w atrakcje.

Na początku przemierzyliśmy prawie pół kilometra sandomierskimi podziemiami. Wiele emocji wzbudziła Zbrojownia. Była to żywa lekcja historii. Mieliśmy możliwość przymierzania strojów z różnych epok. Dziwaczne czasami, wywoływały silne emocje i naszą wesołość. Ze Zbrojowni udaliśmy się na wystawę „Czary napary”. To jedyna w Polsce interaktywna wystawa odkrywająca tajemniczy, magiczny i uzdrawiający świat roślin i ziół. Poznaliśmy tajemnicze właściwości ziół, grzybów, eliksirów i mikstur. Przekonaliśmy się, co nas leczy, a co szkodzi i jak można temu zaradzić. Przenieśliśmy się w czasie, by podążyć za najsłynniejszymi trucicielami w dziejach. Była to wspaniała dawka nauki połączonej z zabawą. Następnym punktem programu była wystawa „Świat Ojca Mateusza”. Mogliśmy wejść do kościoła, który dotychczas znaliśmy jedynie z telewizyjnego ekranu. Odwiedziliśmy także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją były również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Podejrzeliśmy przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. Na sandomierskim zamku mogliśmy obejrzeć ciekawe wystawy z różnych epok. Nasz wyjazd kończyliśmy w krypcie kościoła św. Józefa, w kórym spoczywają zmumifikowane zwłoki Teresy Morsztynówny.

Emocji było wiele, jednak niewątpliwie największą atrakcją były sandomierskie gołębie spacerujące po rynku i towarzyszące nam w wędrówkach. Już czekamy na kolejne wyjazdy.

Uczniowie klas 4a, 5a, 6a i 7a