Świąteczne wypieki w świetlicy

3.jpg

Skąd się wzięła tradycja pieczenia piernika?

Piernik to jeden z najdawniejszych wyrobów cukierniczych. Najstarszy polski przepis pochodzi z 1725 r. Zamieszczono go w książce medycznej, bo wypieku nie traktowano jako świątecznej słodkości, tylko jako medykament. Na pieczenie piernika mogli sobie pozwolić tylko ludzie bogaci. Przyprawy były bardzo kosztowne. Były też środkiem płatniczym. W dodatku – dobrą lokatą kapitału, bo wypiek można było długo przechowywać, nawet rok. Co ciekawe, piernikarze zarabiali najwięcej ze wszystkich cukierniczych specjalistów. Stąd też wzięła się tradycja przygotowywania piernika na specjalne okazje i święta. Świetliczaki też postanowiły upiec „pierniczki”. Zbudowały z nich dużą konstrukcję w kształcie chaty. Pracowały w zespołach, każdy zespół budował inny element. Po wypieczeniu wszystko zostało połączone ze sobą a filmik z przebiegu naszej zabawy piernikowej znajduje się tutaj: https://youtu.be/kjn1GfId7Zc

Wychowawcy świetlicy