Sposób na naukę liczenia oraz rozwój motoryczny przez zabawę z bączkiem matematycznym Grabowskiego

baczek matematyczny.jpg

Bączka zna każdy z nas. Bawiliśmy się niejednokrotnie nim wpatrując jak mienią się na nim kolorki, kiedy tak szybko kręcił się w kółko. Sposób działania tej zabawki jest wręcz banalnie prosty - za sprawą ruchu dłoni wprawiamy ją w ruch obrotowy dzięki czemu bączek wiruje wokół własnej osi. Pierwsze bączki pochodzą z Babilonii z III tysiąclecia p.n.e i wykonane wówczas były z gliny. Wprawienie w ruch naszego baczka matematycznego, to już nie taka prosta sprawa, wymaga ćwiczeń.
Bączek może nie tylko cieszyć swoim wirującym ruchem oraz pięknymi barwami, ale również wspierać dziecko w początkach nauki liczenia, a nawet ćwiczyć, jak i utrwalać umiejętność dodawania. Jednym z takich zabawek jest właśnie bączek matematyczny Grabowskiego. Bączek matematyczny Grabowskiego pomaga dzieciom doskonalić umiejętności manualne i ćwiczyć liczenie przez zabawę. Jest idealny podczas pięknego czasu spędzania dzieci z rodzicami, sprawdza się zarówno w starszych grupach przedszkolnych, jak i w edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki regularnej zabawie bączkiem dziecko doskonali szybkość i trafność ruchu oraz refleks. Gra mieści się w dość nietypowym plastikowym opakowaniu. W środku pudełka znajdziemy instrukcję, drewnianego bączka z zielonym dyskiem oraz 194 kolorowych pierścieni.
Najbardziej lubimy gry z wartościowymi oraz wzorzystymi pierścieniami. Mimo to możemy zagrać w niektóre z gier. Dziś opis jednej z nich!
Kowboj
Gracz bierze do ręki około 30 pierścieni. Wprawia bączka w ruch tak aby kręcił się jak najdłużej i stara się nałożyć na wirujący bączek jak najwięcej pierścieni. Po trzech turach, bądź po każdej z osobna, zliczamy punkty w postaci nałożonych pierścieni. Zabawa idealna dla każdego - budujemy manualność, precyzję oraz ćwiczymy przeliczanie elementów.

Drodzy Rodzice, pamiętacie bączki z Waszego dzieciństwa?