Projekt krajoznawczo - turystyczno - astronomiczny w klasie 3a

IMG_8646.jpeg

 

W piątek 27.10.2023 klasa 3a wzięła udział w kolejnym spotkaniu z Panem Józefem Czerwcem w ramach Projektu Turystyczno-krajoznawczego z elementami astronomii. Tym razem udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego. Co może być przyjemniejszego od oglądania rozgwieżdżonego nieba? Oglądanie go ze znajomością gwiazdozbiorów i mitów. Chociaż dzisiaj wiemy już o wiele więcej od naszych przodków o kosmicznych obiektach widocznych na jesiennym niebie, dzięki starożytnym, astronomowie wiedzą także, jak je odnaleźć...

W trakcie warsztatów omówiliśmy gwiazdozbiory widoczne jesienią po zachodzie Słońca: Pegaz, Andromeda, Perseusz czy Wieloryb. Pomimo jasnego dnia, dzięki aplikacji Stellarium, nauczyliśmy się odszukiwać gwiazdy nocą. Poznaliśmy największe obiekty w kosmosie oraz dowiedzieliśmy się, jak są zbudowane komety. Pan Józef, z pomocą Oliwiera i Filipa, wyjaśnił nam przebieg faz Księżyca. Cykl księżyca trwa ok. 29,5 dnia, w trakcie których okrąża on Ziemię. Za każdym razem dzieli się go na cztery fazy: nów, kiedy księżyc jest zupełnie niewidoczny, pierwszą kwadrę, gdy widzimy pół jego tarczy, pełnię, kiedy jest widoczny w całości, oraz trzecią kwadrę, kiedy zaczyna powoli zanikać.

Nauka połączona z zabawą, to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, dlaczego mamy dzień i noc oraz różnorodność pór roku, co to są fazy Księżyca, jak korzystać z aplikacji Stellarium.

Dzięki wielu poznanym ciekawostkom podziwianie jesiennego, rozgwieżdżonego nieba będzie samą przyjemnością.