Narodowe Czytanie w naszej szkole

Narodowe.png

W tym roku to “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania.  Nasza szkoła włączyła się w akcję zapoczątkowaną przez Prezydenta RP. W liście Andrzeja Dudy czytamy: 

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. 

Chcąc przybliżyć młodzieży naszej szkoły idee, o których napisał Prezydent RP, zaprosiliśmy uczniów klas VIII i VIII do lektury “Ballad i romansów”. Finał akcji odbędzie się w najbliższą środę. Wkrótce przekażemy sprawozdanie z tego wydarzenia.