Mały Samorząd Uczniowski – po raz pierwszy w Naszej Szkole!

IMG_8652.JPG

Istotą powstania innowacji Samorządu Uczniowskiego klas I-III zwanego Małym Samorządem jest nauka trudnej sztuki demokracji i samorządności, czyli współudziału dzieci w decydowaniu o wspólnych sprawach i wykonywaniu przez nich konkretnych działań zgodnych z wcześniej podjętą decyzją. Program ma za zadanie aktywizowane i stopniowe wdrażane do wykonywania drobnych, na miarę swoich sił zadań, dzięki czemu przygotuje uczniów do społecznego, zorganizowanego działania i nauczy odpowiedzialności za podejmowane później obowiązki w klasach starszych.

Plan działań Małego Samorządu Uczniowskiego i jego cele zostały określone w oparciu o założenia mające na celu aktywizowanie uczniów. Plan ten będą realizowały zespoły klasowe pod opieką opiekunów Małego Samorządu Uczniowskiego. Głównym celem, jaki stawia program jest zintegrowanie uczniów klas młodszych poprzez organizowanie na terenie szkoły akcji kulturalno - oświatowych, ekologicznych, charytatywnych, czy akcji dotyczących bezpieczeństwa.

Strukturę Małego Samorządu Uczniowskiego przedstawiamy poniżej.

Wszystkie samorządy klasowe należą do Małego Samorządu Uczniowskiego. Radę Małego Samorządu (Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego, Sakretarza i Doradcę) wybierają uczniowie klas drugich i trzecich w demokratycznym głosowaniu. Klasy pierwsze zostają włączone do pracy MSU po ślubowaniu i wyborze swoich klasowych przedstawicieli. Kadencja Rady będzie trwała rok szkolny. Nad prawidłową realizacją zadań będą czuwali opiekunowie Małego Samorządu współpracując z nauczycielami klas I-III. W zebraniach będzie brała udział Rada MSU i przynajmniej dwóch przedstawicieli Samorządów Klasowych.

W związku z innowacją w Naszej Szkole odbyły się wybory do Rady Małego Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wspólnym spotkaniu i zaprezentować go na plakatach wyborczych. Każdy z uczniów klas drugich i trzecich mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwali opiekunowie MSU. Na nich spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.

Głosami szkolnych wyborców, po raz pierwszy w historii Naszej Szkoły:

Przewodniczącą Małego Samorządu Uczniowskiego została

Zuzanna Manowiec

Wiceprzewodnioczacą Małego Samorządu Uczniowskiego została

Łucja Szlegda

Sekretarzem Małego Samorządu Uczniowskiego został

Bartosz Bartuzi

Doradcą Małego Samorządu Uczniowskiego została

Aleksandra Karpińska.

Wszystkim laureatom gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak  ważnej i odpowiedzialnej funkcji jaką jest członkostwo w Radzie Małego Samorządu. Pozostałych uczniów klas I-III serdecznie i gorąco zapraszamy do włączenia się w działalność MSU.

Opiekunowie MSU

Karolina Mucha