Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat?

litle-detective-gd40ae9471_1920.jpg

Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat? – to profesjonalne i atrakcyjne uzupełnienie edukacji szkolnej, zgodne z podstawą programową, które realizują nauczyciele klas pierwszych. Projekt przebiega we współpracy Uniwersytetu Dzieci z naukowcami, artystami i ekspertami. Stawia na naukę przez doświadczenie i samodzielność w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Projekt pozwala wesprzeć uczniów w rozwoju tak istotnych kompetencji, jak: kreatywność, otwartość, myślenie krytyczne i analityczne, innowacyjność, empatia oraz umiejętność pracy projektowej i współpracy.

Nauczyciele podczas zajęć zamieniają uczniów w detektywów i pokazują im, jak ciekawa potrafi być nauka. Dzięki projektowi dzieci poznają tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwijają również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie).

Scenariusze zajęć połączone są ze sobą motywem detektywistycznym, który rozbudza ciekawość uczniów i zwiększa w nich chęć uczenia się i poznawania świata. Na każdej lekcji uczniowie rozwiążą inną zagadkę, którą „mali detektywi” będą starali się rozwiązać. Scenariusze lekcji dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwijają ponadto u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.

 

Tematyka zajęć jest różnorodna, obejmuje np. następujące zagadnienia:

1.Dlaczego smutek i złość są nam potrzebne?

2. Jak trenować myślenie?

3. Czy można uczyć się szybciej?

4. Jak koncentracja pomaga w pracy detektywom?

5. Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?

6. Jak odróżnić prawdę od fałszu?

7. Czy można myśleć nielogicznie?

8. Jakie ślady zostawia sześcian?

9. Jak przekazać tajną wiadomość?

10. Co można zobaczyć na portrecie?

11. Jak tropić zwierzęta?

12. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

13. Jak rozpoznawać emocje?