Warsztaty ekologiczne ,,Sojusznicy Czystego Powietrza dla Lubelszczyzny”

20240304_105300-01.jpeg

Uczniowie klas 4 wzięli udział w 8-godzinnych warsztatach ekologicznych ,,Sojusznicy Czystego Powietrza dla Lubelszczyzny” realizowanych przez Fundację Zarządzania i Innowacji w Lublinie.

Głównym celem warsztatów było uświadomienie uczniom, jak ważne jest czyste powietrze i jego ochrona. Zajęcia wpłyną pozytywnie na kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, co przełoży się na ich bardziej odpowiedzialne zachowania w przyszłości, jeśli chodzi o dbanie o środowisko. Właściwe postawy trzeba kształtować już od najmłodszych lat. Zyskamy na tym wszyscy – im bardziej świadome ekologicznie społeczeństwo, tym czystsze środowisko życia i pracy, tym lepsze zdrowie nas wszystkich.

Tematyka warsztatów obejmowała następujące zagadnienia:
1.       Rola powietrza w życiu człowieka, jak i całej planety.
2.       Źródła energii i ich zastosowania w systemach grzewczych.
3.       Zagrożenia dla życia człowieka i całej planety wiążące się z efektami zanieczyszczenia powietrza.
4.       Sposoby zachowań w codziennym życiu ograniczające dalsze zanieczyszczanie powietrza oraz przyczyniające się do poprawy jego jakości.

Podczas warsztatów uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym związanym z zagadnieniami ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami. Nagrodę za pierwsze miejsce (hulajnoga elektryczna) otrzymała Ala Oleksiewicz z kl. 4a, drugie miejsce (słuchawki) Jadzia Jabłonowska z kl. 4b, a za trzecie miejsce (power bank) trafił do Jakuba Sosnowskiego z kl. 4b. Pozostali uczniowie otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.