Zasady bezpiecznego korzystania z mediów

Bezpieczeństwo to podstawa.jpg

Utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z mediów i Internetu to ostatnie zadanie z obszaru kompetencji ,,Prawo”, zrealizowane w ramach programu edukacyjnego Mega Misja.      Uczniowie podczas zajęć mieli doskonałą okazję, żeby sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Aby dzieci nauczyły się bezpiecznie korzystać z mediów, zagrały w specjalną grę, której celem jest nauka prawidłowych zachowań. Zgromadzeni uczestnicy podjęli również próbę uzupełnienia kontraktu, który oni sami, a także mały pingwinek mogliby zawrzeć z rodzicami. Wszystko po to, by korzystanie z mediów i sieci było łatwiejsze i bardziej bezpieczne.

Dzieci w trakcie trwania zajęć rozwiązały quiz, w którym pomogły przeprowadzić małego pingwinka przez kilka problemów, które on sam napotkał podczas korzystania z mediów. Dylematy pingwinka zostały zawarte w prezentacji multimedialnej zawierającej pytania skierowane właśnie do dzieci. Początkowe slajdy przedstawiały wprowadzenie, opis pierwszego kłopotu małego pingwinka oraz pytania problemowe.

Dzięki obejrzanej prezentacji uczniowie dowiedzieli się, czego nauczył się pingwinek podczas używania tabletu oraz o jakich najważniejszych zasadach powinien pamiętać korzystając z Internetu. Przeprowadzona lekcja nauczyła dzieci między innymi, jak zachować się, gdy w sieci zobaczą coś niepokojącego.

Agnieszka Kozak

Emilia Sołtysiak