Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Na zdjęciu znajduję się grupa siedemnaściorga  dzieci 7-letnich, pozujących na tle niebieskich szafek szkolnych.jpg

Drugiego kwietnia corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tegoż święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. 2. kwietnia wiele budynków w Polsce „zaświeci się” na niebiesko. Kolor niebieski daje nadzieję.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili ten dzień wcześniej, ale z równie wielkim zaangażowaniem. Tego dnia dużo rozmawialiśmy i bawiliśmy się wspólnie. Zaświeciliśmy „Czwórkę” na niebiesko.  Emocje towarzyszące naszym wychowankom zostały uwiecznione na fotografiach.