Wrzesień – miesiąc z życia świetlicy

Wrzesień naszym Świetliczakom minął pod znakiem dzielenia się wrażeniami z wakacji. Wspólnie wspominaliśmy ten miniony, jakże piękny i błogi czas odpoczynku. Pierwszym wyzwaniem w bieżącym roku szkolnym, jakie czekało na naszych uczniów, było wykonanie kolorowych pocztówek z wakacji, przedstawiających miejsca, w których Świetliczaki spędziły swój wolny od nauki czas. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć ukazujących przepiękne pejzaże, na których widniały nasze mazurskie jeziora, polskie morze oraz góry.

Po pierwszych dniach adaptacji i zaklimatyzowaniu się na nowo w murach szkoły, przyszedł czas wytężonej pracy. W związku z tym, pierwszy miesiąc po powrocie do codziennych obowiązków minął nam niezwykle szybko i pracowicie. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły nie tylko aktywnie uczestniczyli w zajęciach, ale również z chęcią wykonywali prace plastyczno – techniczne. Udowadniając przy tym, że są niezwykle pomysłowi i twórczy. W pierwszym tygodniu, oprócz prezentacji świetlicy dla uczniów zaczynających edukację miało miejsce zapoznanie się dzieci z Regulaminem Świetlicy. Jego znajomość jest niezwykle istotna, gdyż stanowi on zbiór zasad właściwego zachowania się w świetlicy szkolnej. A naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i zapewnienie dzieciom właściwej opieki. Ponadto, pierwszoklasiści nawiązali nowe znajomości i poznali swoich starszych kolegów i koleżanki, z którymi z łatwością złapali wspólny kontakt.

W kolejnym tygodniu skupiliśmy się na omówieniu zagadnień związanych z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze oraz znajomości zasad ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych. Nauczyliśmy się jak właściwie interpretować oraz stosować się do znaków zakazu i nakazu. Głównym celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie uczniów do bezpiecznego poruszania się oraz uczestnictwa w ruchu drogowym jak również uświadomienie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi. Na zakończenie omawianego tematu uczniowie samodzielnie wykonali sygnalizatory świetlne, a pierwszoklasiści z właściwą sobie starannością i dokładnością pokolorowali znaki drogowe.

W ostatnim tygodniu września wspólnie powitaliśmy nową najbarwniejszą porę roku, jaką jest jesień. Dzięki wyobraźni i kreatywności uczniów powstały przepiękne gazetki prezentujące majestatyczne drzewa całe pokryte liśćmi mieniącymi się wszystkimi kolorami jesieni, przepiękne parasole wykonane z papierowych talerzyków czy też jeże zrobione z masy solnej. W naszych dziełach pojawiły się również mądre sowy. Efekt pracy był imponujący i robił wrażenie, a to wszystko za sprawą pięknych barw jesiennych, które sprawiają, że nie tylko dorośli, ale również i dzieci zachwycają się urodą otaczającego nas świata.