W imieniny Barbary – Dzień Górnika świętowany

Na początek adwentu – 4 grudnia przypada dzień św. Barbary z Nikomedii – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Szczególną czcią otaczali ją zawsze górnicy, a także murarze, rybacy i żeglarze. Najwięcej zwyczajów wiąże się oczywiście z górniczym świętem, czyli Barbórką, obchodzoną najhuczniej na Śląsku. Święto inauguruje uroczysta msza, po której spod kościoła, a w akompaniamencie orkiestry dętej, wyrusza pochód górników w tradycyjnych galowych mundurach. W rytmie uroczystych marszów orszak przechodzi ulicami dzielnic górniczych, dociera także pod domy dyrekcji. Obchodom Barbórki towarzyszą liczne imprezy – koncerty, biesiady i festyny.

Strój górnika

Czako – to czapka z pióropuszem. W pracy pod ziemią wysoka, sztywna czapka spełniała rolę hełmu ochronnego. Pelerynka – czasami dla ochrony przed wodą kapiącą ze stropu, naciągano na głowę kaptur, który przedłużał się w dłuższą lub krótszą pelerynkę. Aksamitne paski z guzikami po obu stronach bluzy to pozostałości po zaszywkach, w które wkładano nasączone siarką lonty, by nie zamokły. Pióropusz – to symbol miotełki z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, a nosił ją umieszczoną przy czapce. Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników.

Godło górnicze – najbardziej rozpoznawalny symbol górnictwa.

Godło stanowią młot żelazny, perlik oraz klin żelazny również na trzonku, zwany żelazkiem. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemności podziemia, natomiast zieleń - uczucia pracującego górnika, tęskniącego do przyrody i światła.

https://www.youtube.com/watch?v=O3g9ixBcWV4 – Podróże z historią - kopalnia węgla.

https://www.youtube.com/watch?v=fgQoV2J9YlE – Skarby w ziemi ukryte.

https://view.genial.ly/5fc3d0e702e4ce0d26b9a2a0/presentation-barborka-i-mikolajki - Dzień Górnika

 

https://www.youtube.com/watch?v=njuubYZbI0A – Jak zrobić czapkę górnika? (Czako)