Zadanie 6: Jak komunikować się z innymi?

Szanowny Panie Psotniku, czyli jak się zwracać do różnych osób? to już kolejne omówione przez nas zadanie, należące do drugiego obszaru kompetencji ,,Dziecko w środowisku medialnym” realizowane w ramach programu edukacyjnego Mega Misja. Dobra i skuteczna komunikacja z innymi osobami jest bardzo ważna. Podstawą jest, aby do naszego rozmówcy zwracać się kulturalnie, ale jak się porozumieć, gdy do dyspozycji ma się jedynie gesty, obrazy i dźwięki? Uczniowie podczas przeprowadzonych zajęć mieli okazję to sprawdzić, podchodząc do różnych wyzwań na komunikacyjnej linii, dzięki której łatwiej było im zrozumieć, w jaki sposób możemy się porozumiewać. Na przykładzie dwóch namalowanych postaci, dowiedzieli się, że są to nadawca i odbiorca, a zdania, którymi się wymieniają, nazywamy komunikatami. Dlatego też mówimy, że ludzie komunikują się ze sobą.

Nasi aktywni słuchacze nauczyli się formułować komunikaty za pomocą różnych środków wyrazu. Uczniowie podzieleni na dwie grupy, mieli za zadanie przekazać sobie informacje za pomocą obrazków i gestów. Na początku zadaniem dzieci było przedstawienie wszystkich haseł za pomocą obrazków tak, by były one jak najbardziej czytelne. Następnie reprezentanci grup treść wylosowanego przez siebie obrazka, musieli przedstawić za pomocą gestów. Wyzwanie, które dostarczyło najwięcej radości i uśmiechu, dotyczyło nadawania komunikatów tylko za pomocą dźwięków. Każdy uczeń wybrał sobie jeden los, na którym zapisany dźwięk, musiał wydawać podczas zabawy. Wylosowane losy były podwójne, co oznaczało, że dwie osoby wydawały ten sam dźwięk. Zadaniem dzieci było odnaleźć siebie nawzajem za pomocą usłyszanego dźwięku.

Przeprowadzone zajęcia, pozwoliły dzieciom poznać kilka sposobów porozumiewania się. Okazało się, że najważniejsze dla dobrej komunikacji to przekaz dobrany do odbiorcy, staranie się, by był on jak najbardziej zrozumiały oraz uważna próba odbioru tego, co chce przekazać nadawca. Są to podstawowe zasady komunikowania się z innymi, które działają zawsze i niezależnie od tego, jaki sposób komunikacji wybierzemy.

Agnieszka Kozak

Emilia Sołtysiak