Zadanie 2. Dzielni poszukiwacze informacji

Drugie zadanie, do którego przystąpiliśmy w ramach programu edukacyjnego Mega Misja dotyczyło zapoznania dzieci z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji. Szczegóły powierzonego zadania związane były z awarią systemu, w którym nastąpiło zwarcie, w wyniku czego cały twardy dysk okazał się bezużyteczny. Wszystkie zapiski i notatki związane z wyjazdem Kuby i Julki w daleką podróż przepadły.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, których zadaniem było zdobycie niezbędnych informacji, na temat wyprawy na jedną z wysp: Islandię lub Sycylię. Pytania, na które poszukiwali odpowiedzi, dotyczyły wyglądu wysp, pogody, jaka tam panuje i miejsc wartych zobaczenia. Kolejne zadanie polegało na wybraniu spośród zgromadzonych fotografii tylko tych, które ukazują przyrodę występującą na Sycylii i Islandii w szczególności góry, plażę oraz jeziora. Dzieci wszystkie zebrane przez siebie informacje w formie graficznej umieściły na karcie pracy. Wykonane polecenia potwierdziły, że każdy uczestnik potrafił samodzielnie sformułować pytanie i udzielić na nie odpowiedzi.

Dzieci poprzez realizację zadań związanych ze zbieraniem danych dotyczących organizacji tej ekscytującej wyprawy udowodniły, że potrafią wskazać różne źródła informacji, wiedzą, jak się nimi posługiwać i są w stanie ocenić, w jaki sposób wyszukane informacje okażą się im potrzebne.

Agnieszka Kozak

Emilia Sołtysiak