Nasze symbole narodowe w majowe święta państwowe

kotylkion.jpg

Maj to wyjątkowy miesiąc, na który przypadają ważne dla naszego kraju święta oraz rocznice. Już 1-go maja celebrujemy Święto Pracy, które od 1890 roku obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie, w tym również na terenie Polski. Międzynarodowe Święto Pracy wprowadzone zostało w roku 1899.

     Dzień później, czyli 2-go maja mamy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski, święto to jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, ustanowionym w 2004 roku. Flaga to z całą pewnością nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, formalnie przyjęta dopiero w roku 1831, to wtedy też zostały wprowadzone kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe. Barwy naszej narodowej flagi pochodzą od herbu państwa i mają znaczenie symboliczne. Biel  symbolizuje czystość, pokorę i szlachetność, a czerwień oznacza miłość, dzielność i poświęcenie. Flaga Polski towarzyszy nam we wszystkich podniosłych wydarzeniach państwowych. Przede wszystkim to ona jest z nami  podczas uroczystości szkolnych, w czasie rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego czy ślubowania uczniów klas pierwszych. Nie może jej zabraknąć w czasie  wszystkich ważnych i uroczystych wydarzeń, w dniu żałoby po stracie wybitnych i zasłużonych dla naszej ojczyzny obywateli, ale także w chwilach wzruszeń i radości. Istotnym jest, iż w ostatnich latach powszechne stało się noszenie tego dnia kokardy narodowej, noszonej już w XIX wieku przez powstańców. Dziś Polacy w święta państwowe przypinają ją do ubrania.

    3-go maja obchodzimy Święto Narodowe 3 Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Po raz pierwszy święto zostało ustanowione w 1919 r. i ponownie w roku 1990.

    8 maja – na ten dzień przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa utworzony na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. W bieżącym roku mamy 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Święto to obchodzone jest w wielu krajach europejskich. Dawniej znane było jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 roku.

    W ramach zajęć świetlicowych panie wychowawczynie przeprowadziły z uczniami klas     1 – 3  pogadankę  o patriotyzmie, o znaczeniu  naszych symboli narodowych i o tym, jak ważny jest szacunek do barw narodowych. Dzieci wykonały przepiękne kotyliony, nie zapomniały również o naszym godle narodowym, jakim jest wizerunek  orła białego w złotej koronie na czerwonym tle. Wszystkie powstałe prace można podziwiać na zdobiącej korytarz szkolnej gazetce i oczywiście w poniżej zaprezentowanej galerii.