Apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Chłopiec z flagą.JPG

Witamy w krótkiej historycznej podróży! 

Klasa integracyjna 1a i Zespół Muzyczny Naszej Szkoły przygotowali akademię, w trakcie której, przenieśli nas do czasów panowania króla Augusta Poniatowskiego. 

3 maja 1791 roku uchwalono w Polsce Konstytucję, ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

Najmłodsi uczniowie z pomocą starszych kolegów mieli okazję kształtować postawę patriotyczną oraz poczucie dumy z dokonań przodków. Dla uczniów z Ukrainy uczących się w naszej szkole była to okazja do zapoznania się z kulturą naszego kraju i sposobu w jaki obchodzimy nasze święta narodowe. 

 

 Zachęcamy do obejrzenia filmików oraz zdjęć z tego podniosłego wydarzenia.